Logo

- Overclocking (na vlastní triko)

Nestačí vám již tak velký výkon N10? Hned si řeknem jak jej zvýšit. Slouží ktomu přetaktování (OC). Jsou dva komponenty, které se dají přetaktovat. Jako první je procesor intel Atom, který tiká na standartní frekvenci 1.6GHz a maximum co lze z něj vytřískat je snad nějákých 2.1 až 2.2 GHz, ale to nedoporučuji, pokud ho nechcete uvařit. Dnešním cílem bude docílit pěkných 2 GHz. Jen naokraj, ulita v biosu MSI dokáže přetaktovat procesor automaticky bez potřebných zásahů do systému. Mi si pomůžem programem setFSB (klikni pro stažení). Ten pracuje velmi jednoduše a je celkem nulové riziko, že při uvážlivém měnění frekvence dojde k poškození vašeho hardwaru. Program si stáhněte a nainstalujte libovolně kam chcete. Program spusťte. 

Nastavte správné Clock Generator v našem případě ICS9LPR310BGLF s stiskněte Get FSB. 

Nyní se pohybujte v horním jezdci (399/760) a dostaňte hodnotu 399 na 570, čímž docíleme oněch 2GHz.


 
Nyní stačí stisknout Set FSB a je to! Kromě většího výkonu má taktování i stínné stránky. Zvedne se spotřeba a i takty pamětí. Pro kontrolu bych doporučil nějaký program, třeba Prime 95 a pro operační paměti Memtest 86. Hlídat si teploty je také důležité a já použil Core Temp, který vám ukazuje stav na panelu. Teploty víc jak 50°C považujte za varovné, mě běžel při tomto nastavení bez zátěže 16-70 °C a při zátěži 30-40°C.

Teď se vrhnem na grafickou kartu. Ta je v N10 jedinečná, protože jako jediný netbook má GeForce 9300M GS a ještě starší Intel GMA950. Tu lze přetaktovat díky programu  ATITool (klikni pro stažení). I zde je nastavení omezené, ale stačí si pohrát a dostaneme se tam kam chceme. Zajímat nás budou poslední dvě hodnoty Core a Memory. Zvyšujeme hodnoty táhnutím jezdce nahoru.

Já se dostal na hodnoty nějakých 600/520, ale nemusí to být konečná hodnota, ale proč chtít víc. Jakmile bude mít nastavené hodnoty stačí použít tlačítko Set Clock a hodnoty vám najedou. Doporučuji si hodnoty uložit v profilu.


 

Později stačí jen načíst profil a máte vystaráno. Pro iotestování hodnot bych doporučil FurMark a pro měření teplot vám stačí ATITool. Tak máme tu závěr. Z tohodle netbooku se dá vytřískat i více, ale hraničí to s jeho výdrží a mnou dané hodnoty jsou takové akorát, ušité na míru. V mnoha hrách se vám zvedne FPS. Hlídejte si teploty a stabilitu, to jediné vám můžu doporučit a ať se vám daří. Ještě chci upozornit, že takhle můžete netbook nenávratně poškodit!

- Partneři